Reklama

Zestaw barmański na start - od czego warto zacząć?

Czy profesjonalne narzędzia są niezbędne do tego, aby tworzyć świetne drinki i shoty w domu? Wcale nie, ale podstawy sprzęt barmański może okazać się bardzo pomocny i ułatwić nam mieszanie drinków. W naszym artykule prezentujemy od jakich narzędzi warto zacząć tak, aby domowe drinki faktycznie sprawiały nam przyjemność. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym entuzjastą sztuki barmańskiej, czy po prostu chcesz urozmaicić swoje domowe przyjęcia, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Zdjęcie przedstawia podstawowy zestaw barmański idealny na start domowej przygody z drinkami.

Zestaw barmański na start - czy naprawdę go potrzebuję?

Zaczynając przygodę z samodzielnym przygotowywaniem drinków i shotów, zwykle nie potrzebujemy niczego poza szklanką i odpowiednimi alkoholami. Z czasem jednak, kiedy próbujemy kolejnych przepisów okazuje się, że w opisie lub w instrukcji przygotowania pojawiają się sprzęty barmańskie jak shaker, muddler, strainer, itd. Co więcej, w wielu przepisach ilości składników podawane są w uncjach. Jak właściwie zmierzyć tą uncję? Jak wymieszać drink bez shakera? Jak przygotować drink warstwowany bez łyżki barmańskiej?

Jasne, że się da. Możemy próbować, kombinować. Wiele przepisów możemy przygotować przy pomocy podstawowych narzędzi kuchennych, ale posiadanie chociażby bazowego sprzętu barmańskiego, może zdecydowanie pomóc. Po co się więc ograniczać? Drink wstrząsany, nie mieszany smakuje zupełnie inaczej. Dzięki łyżce barmańskiej odkryjesz, że warstwowanie jest naprawdę bardzo proste. Z jiggerem wreszcie Twoje drinki będą miały odpowiednie proporcje. A co najważniejsze, robienie drinków będzie Ci sprawiało zdecydowanie większą przyjemność. Każdy przecież lubi poczuć się profesjonalistą, a zwłaszcza, gdy przygotowujemy drinki w towarzystwie znajomych i przyjaciół - poczuj się jak prawdziwy barman.

Reklama

Jaki zestaw barmański wybrać na start?

Jeśli już się zdecydowaliśmy - ok, kupuję ten podstawowy zestaw barmański - pojawia się kolejne pytanie, czyli właściwie co muszę kupić? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych gotowych zestawów startowych, w bardzo przystępnych cenach. Warto jednak zajrzeć, co zawierają i wybrać ten, który przyda nam się najbardziej. Ewentualnie można taki zestaw skomponować samemu, dzięki temu mamy zdecydowanie większą elastyczność. W celu ułatwienia Ci wyboru poniżej prezentujemy podstawowe narzędzia barmańskie wraz z ich przeznaczeniem - wybierz te, których potrzebujesz i na tej podstawie skomponuj swój idealny zestaw barmański na start. To prostsze niż się wydaje.

Miarka barmańska (jigger)

Zdjęcie przedstawia miarkę barmańską - jigger, za pomocą której można odmierzać uncje składników do drinków i shotów.

Jigger, czyli miarka barmańska, to jedno z najbardziej niezbędnych narzędzi barmańskich, które pozwala nam odmierzać odpowiednie ilości składników, a tym samym utrzymać odpowiednie proporcje i zachować smak drinka lub shota. Co więcej, miarka pozwala nam także na powtarzalność, czyli każdy przygotowany drink będzie smakował tak samo.

Najczęściej spotykamy jiggery podwójne. Taka miarka ma zwykle dwa końce, jeden - mniejszy - odmierza połowę uncji , czyli ok. 15 ml. Druga strona - większa - odmierza pełną uncję (ok. 30 ml). Wybierając jigger warto sprawdzić jakie ma pojemności, ponieważ zdarzają się jiggery większe - np. 40ml/20ml - trzeba wtedy odpowiednio odmierzać ilości proponowane w przepisie (a najczęściej są one wyrażane w tradycyjnych uncjach - 30 ml). Miarki podwójne są bardzo wygodne, bo pozwalają łatwo odmierzać podstawowe ilości składników, czy to całe uncje, czy też połówki - nie musimy odmierzać połówek „na oko”. W bardziej profesjonalnych zestawach zdarzają się także miarki regulowane, które pozwalają bardzo precyzyjnie odmierzać ilości, ale na start nie są one konieczne.

Shaker

Zdjęcie przedstawia trzyczęściowy shaker typu cobbler, który służy do mieszania drinków poprzez wstrząsanie.

Shaker to narzędzie, które służy do mieszania składników drinka poprzez ich wstrząsanie. Pozwala to składnikom dobrze się połączyć, a dodatkowo wstrząsanie z lodem, schładza drink i odpowiednio go rozcieńcza. Shaker jest niezbędny do przepisów, w których drink się wstrząsa, nie miesza. W takich przepisach wstrząsanie zdecydowanie zmienia smak drinka, warto więc zainwestować w nawet podstawowy shaker. Z uwagi na różne rodzaje shakerów wybór nie należy do najłatwiejszego. Pomóc w wyborze może nasz artykuł, w którym przedstawiamy różne rodzaje shakerów i wskazujemy na co warto zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy shaker - warto zajrzeć i wybrać shaker dla siebie.

Sitko barmańskie (strainer)

Zdjęcie przedstawia sitko - strainer - typu Hawthorne Strainer, które pomaga odfiltrować lód, owoce i zioła.

Sitko barmańskie, czyli inaczej strainer, pozwala na filtrowanie mieszaniny na drink lub shot, dzięki czemu lód, zioła, kawałki owoców i inne niepożądane składniki nie znajdą się w finalnym drinku lub shocie. Istnieje wiele rodzajów sitek, ale najpopularniejsze to Hawthorne Strainer - sitko z metalową sprężynką dookoła. Idealnie pasuje do większości shakerów i szklanek. Czasem jest używany w towarzystwie innego sitka - Fine Strainer, czyli sitka z małymi oczkami, które jeszcze lepiej pozwala odseparować mniejsze fragmenty stałe od płynnej cześci drinka. Dzięki temu drink pozostaje krystalicznie czysty. Te dwa sitka często używane są razem, ale na start wystarczy jedno z nich. Najmniej popularnym rodzajem sitka jest Julep Strainer - ma kształt dużej płaskiej łyżki z otworami i najczęściej jest wykorzystywany w połączeniu ze szklanką barmańską do filtrowania prostych, mieszanych drinków.

Reklama

Warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre shakery, np. shaker trzyczęściowy (Cobbler) zawierają już moduł filtrujący w górnej pokrywie. Kupując taki shaker na start nie ma potrzeby osobnego dokupienia sitka (strainer), więc może to być nieco bardziej ekonomiczna opcja.

Łyżka barmańska

Zdjęcie przedstawia łyżkę barmańską zakończoną małym widelczykiem, która służy  do mieszania drinków i do warstwowania.

Podstawowym zadaniem łyżki barmańskiej jest oczywiście mieszanie drinka lub shota. Dzięki temu, że łyżka ta jest dość długa, znacznie łatwiej jest mieszać z jej pomocą drinki w wyższych szklankach jak highball, collins czy hurricane. Jednak oprócz mieszania łyżka barmańska jest podstawowym narzędziem do warstwowania drinków i shotów. Wówczas możemy poszczególne warstwy wlewać powoli po odwróconej łyżce na wierzch poprzedniej warstwy lub korzystając z jej spiralnego kształtu wprowadzać składniki na niższe warstwy. Łyżka barmańska często jest dwustronna. Z jednej strony ma dość małą i płaską łyżkę, a z drugiej tłuczek (do rozgniatania składników) lub mały widelczyk (do wyławiania składników). Warto wybrać taką łyżkę, która uzupełni te narzędzia, których w naszym zestawie jeszcze nie mamy.

Tłuczek barmański (muddler)

Zdjęcie przedstawia tłuczek - muddler, zakończony silikonową końcówką, który służy do rozgniatania owoców i ziół.

Tłuczek, czyli muddler, jak sama nazwa wskazuje służy do rozdrabniania i tłuczenia miękkich składników. Wykorzystujemy go głównie do wyciskania soków z owoców, rozdrabniania owoców lub rozgniatania ziół (uwalniając w ten sposób ich olejki eteryczne). Nie do wszystkich przepisów tłuczek ma zastosowanie, więc nie musi być cześcią naszego podstawowego wyposażenia, ale istnieją przepisy, przy których bywa niezbędny. Istnieją różne materiały, z których robiony jest tłuczek (a zwłaszcza jego końcówka do rozgniatania), takie jak drewno, stal nierdzewna lub silikon. Najbadziej praktycznym materiałem jest stal lub silikon, ze względu na łatwość utrzymania w czystości. Stalowe tłuczki są trwalsze, ale nieco mniej wygodne niż silikonowe.

Szczypce

Zdjęcie przedstawia szczypce do lodu zakończone charakterystycznymi ząbkami.

Szczypce służą do łatwiejszego (a na pewno bardziej eleganckiego) chwytania różnych składników, w tym owoców (np. do dekoracji) lub kostek lodu. Mimo że bez szczypiec jesteśmy w stanie przygotowywać praktycznie wszystkie drinki, to zdecydowanie dodają one profesjonalizmu - dużo lepiej wygląda gdy dodajemy lód lub plasterek cytryny za pomocą szczypiec niż palcem lub widelczykiem. Szczypce pozwalają też na nieco bardziej precyzyjne manipulowanie szczególnie mniejszymi elementami lub w mniejszych szklankach lub kieliszkach. Mogą też być użyteczne do dodawania lodu, który jest dość zimny. Istnieją różne rodzaje szczypiec, warto więc wybrać najlepsze dla siebie. Szczypce do lodu charakteryzują się ząbkowanym zakończeniem, co ułatwia przenoszenie śliskiego lodu. Szczypce do owoców i dekoracji bywają nieco mniejsze, co ułatwia trzymanie i układanie nawet bardzo małych elementów. Szczypce do ziół są jeszcze bardziej delikatne, aby zminimalizować ryzyko zgniecenia listków lub gałązek.

Reklama

Korkociąg

Zdjęcie przedstawia korkociąg z dwoma skrzydełkami, który służy do otwierania butelek wina z korkiem.

Podstawowe wyposażenie nie tylko przy przygotowywaniu drinków lub shotów, ale dla każdego miłośnika wina. Korkociąg pozwala otwierać butelki wina zamykane za pomocą korka. Istnieje kilka rodzajów korkociągów, przy czym najpopularniejszy do domowych zastosowań jest korkociąg z dźwignią. Pozwala na szybkie i bezproblemowe otwieranie butelek, nawet gdy nie dysponujemy zbyt duża siłą. Podobnie działa korkociąg skrzydełkowy, choć wymaga użycia nieco więcej siły (wkręcamy korkociąg w korek, a tym samym podnoszą się skrzydełka, które następnie naciskamy i otwieramy butelkę). Bardziej profesjonalny rodzaj to korkociąg kelnerski (sommeliera), kompaktowy, składa się z małego nożyka do usuwania folii z szyjki butelki, dźwigni ułatwiającej wyciąganie korka oraz spirali, która wkręca się w korek. Jego zaletą jest precyzja i kontrola nad procesem otwierania, ale wymaga więcej siły i wprawy. Na rynku dostępne są także korkociągi elektryczne, zdecydowanie najłatwiejsze do użycia, ale także i droższe.

Otwieracz do butelek

Podobnie jak korkociąg, otwieracz do butelek stanowi podstawowe wyposażenie zarówno osób, które przygotowują drinki, jak i wszystkich którzy lubią piwo lub napoje gazowane zamykane za pomocą kapsli. Rodzajów otwieraczy jest mnóstwo. Występują samodzielnie (najczęściej z metalowym brzegiem do otwierania butelek) ale także często bywają łączone z pamiątkowymi magnesami, są elementami korkociągów, kart ninja, scyzoryków, itp. Ciekawe są także otwieracze montowane na ścianie lub blacie stołu, pozwalają na bardzo szybkie otwieranie dużej ilości butelek.

Zatyczka/korek do butelek

Zatyczka do butelki drewniana z metalowym zakończeniem, która pozwala zamknąć butelkę np. wina czy szampana.

Często pomijana w zestawach barmańskich, ale jest bardzo przydatna, zwłaszcza gdy robimy drinki w domu i nie zawsze zużyjemy na raz całą zawartość butelki. Zdarza się, ze korek podczas otwierania nam się zniszczy lub ciężko go włożyć - w takich sytuacjach świetnie sprawdzi się zatyczka do butelki. Mają różne kształty, czasem bardzo zabawne i są wykonane z różnych materiałów: stal z silikonem, silikon lub drewno, a nawet korek. Najłatwiej utrzymać w czystości te ze stali lub silikonu.

Nalewak

Zdjęcie przedstawia nalewaki, które montujemy na butelkach, aby łatwiej było nalewać płynne składniki drinków i shotów.

Nie jest to narzędzie niezbędne, ale znacznie ułatwia precyzyjne nalewanie poszczególnych, płynnych składników. Nalewaki mają różne rozmiary, często mają spiralkę z silikonu, która pozwala dobrze dopasować się do szyjki butelki zapobiegając wylewaniu się płynu podczas nalewania. Używanie nalewaków np. do nalewania likierów czy też alkoholi do jiggera znacznie ułatwia precyzyjne odmierzenie ilości. Niektóre, bardziej profesjonalne nalewaki, mają także wbudowane miarki lub mechanizmy antykroplowe, które zapobiegają kapaniu płynu po zewnętrznej stronie butelki - to pozwala utrzymać czystość w miejscu tworzenia drinków.

Reklama

Na co warto zwrócić uwagę wybierając swój pierwszy zestaw barmański?

Wybierając swój zestaw barmański na start kieruj się przede wszystkim jego użytecznością. Jeśli nie masz pewności czy czegoś potrzebujesz, to może warto rozważyć kupienie tego elementu później. Najpierw przetestuj co Ci się sprawdza, a czego Ci brakuje. Lepiej zacząć od tych najbardziej niezbędnych elementów. Wybierając zestaw warto poznać też opinie innych lub zapytać znajomych, którzy być może już go kupili. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto inwestować w gotowy zestaw, czy np. kupić oddzielnie tylko te elementy, których potrzebujemy.

Jeśli mamy możliwość wybrać bardziej jakościowe produkty, zawsze warto inwestować w jakość. Pamiętajmy, że jeśli zamierzamy używać naszych narzędzi często, będziemy też często je myć i będą się zużywały. Warto, aby służyły nam jak najdłużej.

Reklama

Przy narzędziach barmańskich warto także zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Dostępne będą różne materiały: stal nierdzewna, silikon, szkło, drewno. Stal jest zdecydowanie najbardziej popularnym wyborem, ponieważ najłatwiej utrzymać ją w czystości i jest dość trwała.

Ale przede wszystkim, tworzenie własnych drinków ma Ci sprawiać przyjemność. Wybierz więc takie narzędzia lub zestawy, które Ci najbardziej odpowiadają. Jeśli masz ochotę na jakieś ciekawe dekoracje, grawery, lub nietypowe dodatki - to śmiało. My pozostawiamy garść użytecznych wskazówek, ale ostateczna decyzja należy do Ciebie. Wybierz takie narzędzia, które dodadzą Ci skrzydeł i sprawią, że przygotowywanie własnych drinków będzie jeszcze lepszą zabawą i pozwoli Ci zabłysnąć wśród przyjaciół i znajomych.

RedakcjaAnia Malczewska
Redakcja
Ania Malczewska
redaktor Drinkownia
Reklama
Reklama