Reklama

Jaki shaker barmański wybrać? - rodzaje i ich wady, zalety

Shaker Bostoński, Francuski, TIN-TIN, trzyczęściowy i wiele innych - modeli jest mnóstwo ale który wybrać? Czym się różnią, jakie są ich wady i zalety i gdzie sprawdzą się najlepiej? Jaki shaker będzie najlepszy na start? Jak prawidłowo korzystać z shakera i jak dbać o to, by służył nam jak najdłużej? To i jeszcze więcej znajdziesz w naszym przewodniku po shakerach - przeczytaj, wybierz swój model i zachwyć znajomych profesjonalnym popisem mieszania drinków.
Różne rodzaje shakerów barmańskich ustawione na stole kuchennym.

Shaker barmański - do czego służy i czemu warto go kupić?

Shaker barmański, to nic innego jak naczynie, które pomaga prawidłowo mieszać, wstrząsać i schładzać drinki. Wyglądem przypomina zwykle metalowy kubek z również metalową lub niekiedy szklaną pokrywą. Można w nim umieszczać składniki na drink i mieszać za pomocą łyżki barmańskiej. Można też zamknąć pokrywę i wstrząsać mieszaniną, aż do połączenia składników i uzyskania jednolitej konsystencji - takiej konsystencji nigdy nie otrzymamy poprzez zwykłe mieszanie łyżką, nawet barmańską. Można wreszcie napełnić shaker lodem, dzięki czemu możemy łatwo i szybko schłodzić drink, co w przypadku niektórych przepisów jest wręcz kluczowe.

Z pozoru shaker barmański może wydawać się narzędziem specjalistycznym i może nieco przerażać, zwłaszcza początkujących barmanów-hobbystów. Jednak nie ma bardziej podstawowego i bardziej wszechstronnego narzędzia barmańskiego, które jest niezwykle przydatne zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym w sztuce barmańskiej. Mam nadzieję, że nasz przewodnik pozwoli nieco oswoić temat shakerów barmańskich i sprawi, że każdy, czy to rozpoczynając przygodę z drinkami, czy też szukając nowych inspiracji - znajdzie coś dla siebie.

Reklama

Rodzaje shakerów barmańskich

Na rynku dostępnych jest wiele modeli shakerów barmańskich. Często ich nazwy niewiele mówią, dlatego, zwłaszcza osoby początkujące, miewamy problem z odnalezieniem odpowiedniego shakera barmańskiego dla siebie. Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane rodzaje shakerów barmańskich, wraz z ich krótką charakterystyką.

Shaker bostoński (Boston Shaker)

Shaker typu boston

Jeden z popularniejszych rodzajów shakerów. Wygląda dość charakterystycznie. Składa się z dwóch części: dużego metalowego kielicha i najczęściej szklanej pokrywy - szklanicy barmańskiej (wyglądem przypomina faktycznie szklankę).

Zdecydowaną zaletą shakera bostońskiego jest jego pojemność. Są one zwykle dość duże, zatem dobrze sprawdzą się w sytuacjach, gdy musimy przygotować dużo drinków. Z uwagi na szklaną pokrywę shaker ten jest cięższy w porównaniu z innymi rodzajami. Niektórzy uważają to za minus, bo szybciej można się zmęczyć potrząsaniem oraz bywa on niewygodny. Niektórzy jednak uważają to za zaletę, gdyż lepiej mogą kontrolować ruchy. Szklana pokrywa utrudnia także kontrolowanie temperatury, drink potrafi się schłodzić lub zagrzać szybciej niż w przypadku shakerów całkowicie metalowych. Na uwagę zasługuje jednak jego estetyka, shaker prezentuje się ładnie i elegancko. Trzeba jednak pamiętać, że shaker bostoński składa się jedynie z 2 elementów, więc zwykle wymaga dokupienia osobno sitka barmańskiego (stainer), które jest przydatne do oddzielenia drinka od cząstek owoców, ziół lub kawałków lodu.

Shaker TIN-TIN

Tin-tin shaker barmański.

Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najcześciej spotykanych shakerów barmańskich. Wygląda dokładnie jak shaker bostoński, z tą tylko różnicą, że pokrywa jest metalowa, a nie szklana. Stąd też jego nazwa, "tin" to puszka, a shaker faktycznie składa się z 2 metalowych jakby otwartych puszek.

Zastosowanie metalu w górnej pokrywie sprawia, że shaker typu TIN-TIN jest lżejszy od shakera bostońskiego - zdecydowanie łatwiej się nim potrząsa. Dodatkowo dużo bardziej precyzyjnie można kontrolować temperaturę, ponieważ metal lepiej przewodzi ciepło, zatem możemy reagować szybciej. Tak samo, jak w przypadku shakera bostońskiego, z uwagi na brak wbudowanego sitka, trzeba je dokupić osobno, aby móc łatwo filtrować drinki.

Reklama

Shaker trzyczęściowy, shaker Cobbler

Shaker typu cobbler, trzyczęściowy

Shaker trzyczęściowy, znany także jako Cobbler, wyróżnia się złożoną budową. Shaker ten składa się z: kielicha, pokrywy z wbudowanym sitkiem i małej pokrywki na górę shakera. Wszystkie elementy są najcześciej wykonane ze stali nierdzewnej. Używanie tego shakera wymaga złożenia wszystkich trzech cześci w kolejności: kielich, pokrywa i pokrywka zakrywająca czubek. Shaker ten zwykle ma specjalne tłoczenia, które pozwalają elementom dobrze do siebie przylegać i pozostawać na miejscu.

Shaker ten jest dość lekki, a ze względu na swój ergonomiczny kształt, bardzo dobrze się go trzyma. Użycie stali nierdzewnej pozwala dobrze kontrolować temperaturę drinka. Wbudowane sitko sprawia, że taki shaker jest w 100% wystarczający - nie musimy kupować sitka (stainer) osobno.

Shaker francuski/paryski (Parisian Shaker)

Shaker paryski/francuski - elegancki, zdobiony

Shaker francuski to shaker dwuczęściowy, jak w przypadku shakera TIN-TIN. Obie cześci są zwykle metalowe, przy czym górna część - pokrywa - ma charakterystyczny, zwężający się ku górze kształt. Ten detal czyni shaker francuski bardzo eleganckim wyborem.

Podobnie, jak shaker TIN-TIN, shaker francuski jest lekki, a metal umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury drinka. Kształt pokrywy dodaje ergonomii, więc shaker ten trzyma się nieco lepiej niż TIN-TIN i co ważne - mamy wtedy mniejszą powierzchnię styku dłoni z shakerem, przez co drinki mogą się szybciej i lepiej schłodzić - mimo nawet dłuższego potrząsania. Niestety, ponieważ jest to shaker dwuczęściowy wymaga dokupienia sitka (stainer) osobno.

Inne wersje shakerów barmańskich

W ofertach sklepów można spotkać wiele różnorodnych wariantów shakerów. Niektóre są wariacjami podstawowych typów shakerów, poprzez zastosowanie innych materiałów (np. dolny kielich szklany, użycie metalu emaliowanego, itp.). Jeden ciekawy, alternatywny rodzaj shakera zasługuje jednak na uwagę. Jest to słoik Masona występujący w funkcji shakera (Mason Jar Shaker). Ciekawa jest prostota tego konceptu i jego wielozadaniowość. Dzięki gwintowi słoika możemy go zakręcić zarówno pokrywką zamykającą, jak i wieloma dostępnymi nakładkami (w tym np. nakładką z sitkiem). Jest to ciekawe i wielofunkcyjne rozwiązanie, choć mniej estetyczne niż pozostałe. Słoik jest szklany, zatem jest też dość ciężki i zdecydowanie trudniej jest kontrolować temperaturę wnętrza - szkło dobrze izoluje.

Reklama

Jak wybrać swój idealny shaker barmański?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze shakera?

Każdy shaker spełnia podstawową funkcję, czyli umożliwia mieszanie, wstrząsanie i schładzanie drinków. Niemniej, poszczególne rodzaje shakerów nieznacznie, ale jednak się między sobą różnią. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym nam najbardziej zależy, to pomoże nam wybrać odpowiedni shaker dla naszych potrzeb.

  • Jeśli naszym priorytetem jest pojemność - robimy zwykle większe ilości drinków, to warto rozważyć shaker bostoński lub TIN-TIN.
  • Jeśli nie mamy dużo siły lub czekają nas długie sesje mieszania drinków, wtedy warto wybrać shakery metalowe: TIN-TIN, Cobbler lub francuski, ponieważ są lżejsze i mniej się zmęczymy.
  • Jeśli chcemy kupić shaker, który będzie wielozadaniowy i nie będzie wymagał dokupienia dodatkowych elementów, to warto wybrać shaker trzyczęściowy lub kupić zestaw ze słoikiem Masona.
  • Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, wówczas warto rozważyć shaker bostoński ze szklanicą barmańską lub shaker francuski.

Warto zwrócić też uwagę na wielkość i kształt, kluczem do sukcesu użycia naszego shakera i przygotowania świetnych drinków jest to, czy wygodnie nam się taki shaker trzyma. Nie powinien być więc zbyt duży, a kształt dobrze jest przetestować, czy odpowiednio leży w naszej dłoni. Pamiętajmy, shaker ma nam pomagać, a nie przeszkadzać :)

Wybór materiału shakera, również zależy od naszych upodobań. Shakery ze stali nierdzewnej są zdecydowanie najbardziej praktyczne, ponieważ są lżejsze, łatwiej kontrolować temperaturę i się nie tłuką. Są też zdecydowanie trwalsze. Z drugiej strony szkło ma swój urok, można podglądać drink w trakcie mieszania lub wstrząsania. Niektórzy preferują cięższe szkło, które pozwala lepiej wyważyć ruchy. Można również skusić się na shakery z miedzi. Wyglądają pięknie, ale dość trudno je konserwować i utrzymać w czystości.

Reklama

Idealny shaker dla początkujących

Jeśli mamy możliwość najlepiej jest przetestować różne rodzaje shakerów i wybrać taki, z którego nam się wygodnie korzysta. Jeśli natomiast chcemy kupić nasz pierwszy shaker do własnoręcznego mieszania drinków i nie mamy czasu ani możliwości na eksperymenty, polecam wybór shakera trzyczęściowego (Cobbler), wykonanego ze stali nierdzewnej. Shaker ten ma wbudowane sitko, więc nie wymaga kupowania dodatkowych elementów - na start praktycznie nam wystarczy do zdecydowanej większości przepisów. Metalowe wykonanie sprawia, że jest lekki i szybko możemy się zorientować kiedy drink się dobrze schłodzi - zaobserwujemy wtedy charakterystyczną mgiełkę na zewnętrznych ściankach shakera. Ma też wygodny, ergonomiczny kształt, więc wygodnie się go trzyma. Natomiast dodatkowe tłoczenia sprawiają, że shaker nam się nie rozpada, a my możemy skupić się na swobodnym potrząsaniu. Najcześciej rekomenduję ten właśnie shaker moim znajomym rozpoczynającym przygodę z drinkami.

Czy warto kupić shaker, jeśli mieszamy drinki jedynie w domu, dla rodziny, przyjaciół i znajomych? Zdecydowanie! Żadnym mieszaniem nie osiągniemy takiej konsystencji, jak w wyniku mocnego potrząsania shakerem. Jest to bardzo wygodne i wielofunkcyjne narzędzie, bez którego nie wyobrażam sobie ani dnia za barem - nawet tym w domu. Jak dla mnie jest to zdecydowanie pierwsze akcesorium barmańskie, w które warto zainwestować. Mam nadzieję, że nasz przewodnik po rodzajach shakerów barmańskich pomoże poczuć się nieco pewniej w ich świecie i pozwoli wybrać z bogatej oferty ten idealny, który sprawi, że nasze drinki będą nie tylko obłędnie smaczne, ale także wykonane z pełnym profesjonalizmem ;)

RedakcjaEwa Madej
Redakcja
Ewa Madej
redaktor Drinkownia
shaker barmański
Reklama