New York Sour - przepis na klasyk sour z czerwonym winem
Przeczytaj w ok. 5 min.
Krótka historia jak powstał drink New York Sour
Historia New York Sour jest ciekawym przykładem ewolucji klasycznych przepisów. Ten popularny drink ma swoje korzenie w XIX wieku i jest wariacją na temat klasycznego Whisky Sour. Whisky Sour, bazowy przepis dla New York Sour, ma swoje korzenie w latach 70. XIX wieku. Był to czas, gdy drinki zaczęły zyskiwać na popularności, a Whisky Sour szybko stał się ulubieńcem, łącząc prostotę (whisky, sok z cytryny, cukier) z wyrafinowanym smakiem.
Wprowadzenie czerwonego wina do Whisky Sour, co stworzyło New York Sour, nastąpiło prawdopodobnie pod koniec XIX wieku lub początkiem XX wieku. Nie jest do końca jasne, kto wprowadził tę innowację, ale uważa się, że drink mógł powstać na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, stąd jego nazwa.
Z biegiem lat New York Sour zyskał na popularności, szczególnie w latach prohibicji w Stanach Zjednoczonych (1920-1933), kiedy to kreatywność barmanów, pozwalająca na ukrycie słabej jakości dostępnych alkoholi, była na wagę złota. Dodanie wina nie tylko ulepszało smak, ale też dodawało drinkowi elegancji i głębi. Współcześnie natomiast New York Sour jest często podawany z dodatkiem białka jaja, które tworzy gęstą, kremową piankę na wierzchu drinka, dodatkowo wzbogacając jego teksturę i smak.
Przepis na drink New York Sour
Poziom trudności: średni
Czas przygotowania: ok. 7-9 minut
Sprzęt: shaker barmański, miarka barmańska, sitko barmańskie (strainer)
Smak: zbalansowany, z wyraźną nutą burbona lub whisky, odświeżającą cytryną, delikatną słodyczą syropu oraz subtelnym, winnym akcentem
Kaloryczność: ok. 180-220 kalorii (bez uwzględnienia białka jajka)
Liczba porcji: 1
Sposób podania: w szklance typu old-fashioned lub lowball
Składniki na drink New York Sour
- 2 uncje (ok. 60 ml) burbona lub żytniej whisky
- 1 uncja (ok. 30 ml) soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
- 1 uncja (ok. 30 ml) wytrawnego czerwonego wina
- 1/2 uncji (ok. 15 ml) syropu cukrowego lub klonowego
- białko jajka (opcjonalnie)
- lód
- skórka cytryny lub plasterek cytryny do dekoracji
Jak przygotować drink New York Sour?
- Do shakera barmańskiego wlewamy burbon lub whisky, sok z cytryny, syrop cukrowy lub klonowy i białko jajka (jeśli używamy). Mocno wstrząsamy przez minimum kilkanaście sekund - bez lodu! (metoda dry shake). Jeśli nie używamy białka jajka, to możemy mieszać od razu z lodem i pomijamy wtedy krok 2.
- Następnie do shakera dodajemy lód i znów wstrząsamy przez kilkanaście sekund, żeby drink się dobrze schłodził.
- Do szklanki typu old-fashioned lub lowball wrzucamy 3-4 kostki lodu i przelewamy gotowy drink przez sitko barmańskie (strainer).
- Na wierzch delikatnie wlewamy czerwone wino i pozostawiamy na chwilę, aby warstwy się ładnie rozdzieliły - czerwone wino powinno ułożyć się tuż pod pianką.
- Opcjonalnie dekorujemy skórką lub plasterkiem cytryny.
Składniki i ich zamienniki - drink New York Sour
- Burbon lub żytnia whisky: Klasyczny wybór to burbon z uwagi na jego bogaty, lekko słodki profil smakowy. Opcjonalnie stosuje się też żytnią whisky dla ostrzejszego, pikantnego akcentu. Jeśli wolisz profile bardziej dymne wykorzystaj w przepisie szkocką whisky. Lżejszy i bardziej delikatny w smaku drink powstanie jeśli użyjesz irlandzkiej whisky.
- Świeżo wyciskany sok z cytryny: Składnik ten jest kluczowy dla świeżości i balansu kwasowości drinka. Cytryna jest jednak dość ostra. Jeśli wolimy coś łagodniejszego możemy wykorzystać sok z limonki. Ewentualnie dla bardziej egzotycznego smaku możemy wykorzystać świeży sok z pomarańczy.
- Wytrawne czerwone wino: Zwykle w tym przepisie używa się lekkiego, owocowego wina, jednak jeśli wolisz głębszy i słodszy smak spróbuj dodać wino porto. Natomiast dla mocniejszego i bogatszego bukietu smakowego wypróbuj Cabernet Sauvignon.
- Syrop cukrowy lub klonowy: Dodaje słodyczy i pozwala zbalansować kwasowość cytryny. Jeśli wolisz coś bardziej naturalnego możesz wykorzystać domowy syrop miodowy (pół na pół woda z miodem) lub syrop z agawy.
- Białko jajka (opcjonalnie): Tworzy gęstą, kremową piankę i nadaje bardziej kremową teksturę drinkowi oraz sprawia, że jest on łagodniejszy. Świetnie równoważy zarówno kwaśny, jak i słodki smak. Możesz pominąć je zupełnie - zwłaszcza, że wokół surowych jaj jest mnóstwo dyskusji i kontrowersji. Warto zawsze wybierać jajka z wiarygodnego źródła. Jeśli natomiast nie chcesz zrezygnować z pianki, ale nadal chcesz uzyskać podobny efekt, ciekawą opcją będzie aquafaba (woda z ciecierzycy). Jest to wegańska alternatywa, która daje podobną piankę.
- Skórka cytryny lub plaster cytryny do dekoracji: Możesz je spokojnie pominąć lub zamienić na plaster pomarańczy lub limonki, dla delikatniejszego aromatu. Ewentualnie, typowo dla drinków sour, możesz wykorzystać do dekoracji kandyzowaną wiśnię koktajlową - ciekawy owocowy akcent, który ładnie wygląda na piance.
Każdy z tych zamienników może dodać nowego wymiaru do klasycznego New York Sour, pozwalając na eksperymentowanie z różnymi kombinacjami smaków i tekstur. Warto pamiętać, że zmiana składników może nieco zmodyfikować charakterystyczny profil smakowy New York Sour, ale jednocześnie może prowadzić do odkrycia nowych, bardziej odpowiadających Twoim preferencjom, wariantów tego klasycznego drinka.
Metoda dry shake w drinkach sour
Metoda "dry shake" to technika mieszania drinków, która jest często stosowana wtedy, gdy w przepisie występuje białko jajka. Głównym celem tej techniki jest stworzenie gładkiej, kremowej pianki, która dodaje koktajlowi bogatej tekstury i wizualnej atrakcyjności. Metoda ta polega na tym, że na początku, wszystkie składniki koktajlu, w tym białko jajka, są wlewane do shakera bez dodawania lodu - czyli tak jakby "na sucho". "Dry" w nazwie metody odnosi się właśnie do braku lodu w tej fazie mieszania. Następnie shaker jest zamykany i energicznie wstrząsany przez około 15-20 sekund. Brak lodu pozwala białku jajka na lepszą emulgację, co prowadzi do stworzenia gładkiej i jednolitej pianki.
Po zakończeniu "dry shake", do shakera dodawany jest lód, a całość jest ponownie wstrząsana. Ten krok pozwala na schłodzenie drinka i dodatkowe ubicie pianki, aby była bardziej sztywna. Gotowy koktajl jest przecedzany przez sitko barmańskie (strainer) do odpowiedniej szklanki, aby oddzielić większe fragmenty lodu i białka. Wynikiem zastosowania metody "dry shake" jest gładka, kremowa piana na wierzchu drinka, która nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale także dodaje unikalnej tekstury i wzbogaca doznania smakowe.
Metoda "dry shake" jest szczególnie popularna w koktajlach takich jak właśnie New York Sour, Whisky Sour czy Gin Fizz, gdzie białko jajka jest kluczowym składnikiem. Dzięki tej technice, białko jajka jest doskonale ubite, a drink zyskuje na elegancji i nietypowym dość smaku.