Reklama

Shrekstar Martini - drink z prosecco, marakują i Curacao

Co powstanie z połączenia prosecco, marakui i Curacao? - zielony wariant popularnego klasyka. Shrekstar Martini to idealny dowód na to, że "potrzeba jest matką wynalazków" a na pewno ciekawych drinkowych eksperymentów. Zastąpienie Passoa likierem Curacao, podbiło nieco smak i nadało piękną, zieloną barwę - warto spróbować takiej wersji!
Zielony drink w kieliszku do martini, ozdobiony połówką świeżej marakui, na stole.

Skąd pomysł na Shrekstar Martini

Nasza Drinkowniowa Ekipa chce Was mocno przekonać do tego, że drinki to nie tylko z góry określone i wymierzone przepisy. Jasne, znane i lubiane klasyki są jakością same w sobie, ale warto eksperymentować, warto dodać coś od siebie, warto dostosowywać przepisy do własnych potrzeb - czy to wolimy bardziej słodki, bardziej kwaśny, bardziej cierpki czy bardziej aromatyczny smak. Czasem do eksperymentów zmusza nas sytuacje i to właśnie takie eksperymenty, najbardziej nieoczekiwane, często przynoszą najlepsze efekty. Dlatego też chcę się z Wami podzielić moim przypadkowym przepisem, który tak właśnie powstał.

Pewnego pięknego wieczoru, gdy zaprosiłam znajomych na domowe drinki, królem wieczoru stał się Pornstar Martini. Nie do końca byłam na to przygotowana i w pewnym momencie skończył mi się likier Passoa. Miałam jednak w lodówce niebieski likier Curacao. Postanowiłam więc zmieszać Pornstar Martini, ale zamieniając Passoa na Curacao, 1:1. Efekt wyszedł super. Smak nieco się wyostrzył, a drink zyskał świetny zielony kolor. Jak go podałam, padło "O Shrekowy drink..." i tak oto powstał Shrekstar Martini 🤩

Składniki na Shrekstar Martini

 • 45 ml wódki (może być zwykła, może być waniliowa, jak w tradycyjnym Pornstar a można dodać np. cytrynową, fajnie podbije smak)
 • 15 ml likieru Curacao lub innego niebieskiego likieru
 • 15 ml puree z marakui (ja najczęściej korzystam z puree, ale może być też sok z marakui, wtedy dajemy 2x więcej)
 • 15 ml świeżego soku z limonki
 • 10 ml syropu waniliowego (opcjonalnie, można też zamiast waniliowego dać po prostu syrop cukrowy, przy czym jeśli używamy puree z marakui może być zbędny)
 • lód
 • świeża marakuja do dekoracji (opcjonalnie)
 • prosecco lub szampan do podania w osobnym kieliszku

Sposób przygotowania Shrekstar Martini

 1. Lód kruszymy - im drobniejszy nam wyjdzie, tym lepiej.
 2. Następnie pokruszony lód umieszczamy w shakerze, wlewamy do niego wódkę, likier, puree lub sok z marakui, sok z limonki, syrop.
 3. Mocno wstrząsamy, aż do połączenia i dobrego schłodzenia się składników (jeśli używamy shakera metalowego, na zewnętrznej ściance powinna się pojawić wyraźna mgiełka).
 4. Gotowy drink przelewamy przez sitko barmańskie do kieliszka na martini. Opcjonalnie dekorujemy świeżą marakują.
 5. Podajemy z kieliszkiem prosecco lub szampana - osobno.

Czemu Shrekstar Martini?

Nazwa wzięła się z zabawnej gry słów. Drink, dzięki połączeniu niebieskiego likieru Curacao i pomarańczowego puree lub soku z marakui zyskuje zielonkawy, jednolity kolor. Shrek to natomiast zielony ogr z bajek DreamWorks. Wielu osobom, jeśli myślą o zielonych rzeczach, kojarzy się właśnie Shrek (podobnie jak z kolorem niebieskim wielu kojarzą się Smerfy). Natomiast, jako że drink jest wariacją na temat Pornstar Martini, postanowiliśmy wpleść Shreka w nazwę tego drinka i stąd Shrekstar Martini.

Czym jest likier Curacao?

Lubię Curacao głównie za jego niebieski kolor, ale czym właściwie jest ten likier? Likier Curacao to słodki likier, który pochodzi z Karaibów.

Reklama

Jest znany przede wszystkim z charakterystycznego błękitnego koloru, chociaż występuje również w innych wariantach kolorystycznych, takich jak pomarańczowy i zielony. Ten likier jest wytwarzany z suszonych skórek gorzkich pomarańczy pochodzących z wyspy Curacao. Ma słodki, nieco gorzki smak z wyraźnymi nutami cytrusowymi.

Curacao jest często używany jako składnik w koktajlach, dodając im nie tylko smak, ale także kolor, co czyni je atrakcyjnymi wizualnie. Jest również popularny jako dodatek do deserów i innych potraw, gdzie wykorzystuje się jego wyjątkowy smak i barwę. Jego wysoka zawartość alkoholu (zazwyczaj około 20-30%) sprawia, że jest on także ceniony jako dodatek do rozmaitych drinków alkoholowych.

Reklama
RedakcjaEwa Madej
Redakcja
Ewa Madej
redaktor Drinkownia
Reklama
Reklama